Felhívom a figyelmét a sertéstartó gazdáknak, hogy a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében is bejelentett afrikai sertéspestis megbetegedések miatt településünkön is fokozott figyelmet kell fordítani a sertésállományok védelmére.
Az afrikai sertéspestis vírus okozta megbetegedés, emberre nem veszélyes. Csak a házi sertések és vaddisznók fogékonyak a kórokozó iránt. A vírus a környezetbe kerülve viszonylag ellenálló, több hétig is fertőzőképes maradhat, ahonnan különböző ragályfogó tárgyakkal (ruhaneműkkel, cipővel, eszközökkel stb.) más sertés állományokba is bekerülhet. A fertőzött állatokból készített élelmiszerekben több hétig, a fagyasztott húsokban több évig fertőzőképes marad.
A védekezésben elsődleges a vírus bekerülésének megakadályozása, melyhez az alábbi intézkedések szükségesek a sertéstartók részéről:
– Az állatokat, amennyire lehetséges, zártan kell tartani.
– Sertések gondozását végző személynek a sertésállománnyal kapcsolatos munkák előtt kézmosást követően át kell öltözni egy olyan öltözékbe és lábbelibe, amelyet csak a sertésólban és környékén használ.
– A sertések etetéséhez, a sertésól takarításhoz szükséges eszközöket máshol, más munkákra nem szabad használni.
– Idegeneket, vagy sertéstartó ismerősöket a sertések közelébe nem szabad engedni.
– Ukrajnából származó vagy ismeretlen eredetű sertéshús tartalmú élelmiszerek (pl. kolbász, szalámi), fagyasztott húsokból származó mosólé, egyéb élelmiszerhulladék még véletlenül se kerüljenek a sertések takarmányába.
– Vaddisznók esetleges fertőződése miatt szántóföldről, kaszálóról, legelőről frissen betakarított takarmányt ill. alomanyagot szintén ne használjunk házi sertéseink ellátására. A szénát és gabonát a beszállítástól számítva 30 napig, a szalmát 90 napig kell tárolni felhasználás előtt.
– Élő állatot csak sertés szállítólevéllel és érvényes állatorvosi bizonyítvánnyal ellátva
szabad vásárolni.
Ha sertése megbetegszik, azonnal értesíteni kell az állatorvosát.
Ha egy vagy több sertés hirtelen, minden látható tünet nélkül elhullik, ha egy vagy több állat bágyadt, nem eszik, lázas, gyenge, bizonytalanul mozog, ha a bőrön vérzések figyelhetők meg, a bőr vöröses lilásan elszíneződik, véres hányást, hasmenést látunk, minden esetben gondolni kell afrikai sertéspestisre.
Amennyiben az állattartó tőle telhetően közreműködött, a betegséget időben
bejelentette, az elvárható járványvédelmi zártságot megteremtette, állami kártalanítás mellett történnek az esetleges járványvédelmi intézkedések.
Dr. Tamás Péter sk.
megyei főállatorvos
Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei
Kormányhivatal